Diğer yazım da külleme hastalığından bahsetmiştim. Bu yazım da pronos olarak bilinen mildiyö hastalığından bahsedeceğim.

Halk arasında pronos olarak bilinen mildiyö hastalığı, asmanın yaprak ve salkım gibi yeşil olan her yerinde zararlı etkisini gösteren mantar vari bir hastalıktır. Bu tür hastalıklarda güneş görmeyen veya az gören yapraklar da ile belirtiler görünür. Yapraklarda meydana gelen sarı lekeler pronos hastalığının bir belirtisi olup aynı zamanda yaprağın alt tarafında da beyaz renkli mantar tabakaları oluşmaktadır. Pronos hastalığı genelde külleme ile karıştırılan bir hastalıktır. Pronos da meydana gelen lekeler büyüdükçe ortaları kızarmaya başlar. Zaten herhangi bir önlem alınmadığı zaman yapraklar kurur ve dökülür. Bu hastalık çiçek döneminde meydana gelirse salkımlarda silkmeler görülmektedir. Fakat bilinmesi bir diğer konu ise beyaz ve siyah çeşit üzümlerinde hastalık olan alanların rengi farklı olmaktadır. Beyaz üzüm çeşitlerinde gri ve yeşil, siyah üzüm çeşitlerinde ise pembemsi bir renge dönüşmektedir.

Pronos hastalığı ile mücadeleye başlamadan önce mutlaka gübreleme yapılması gerekmektedir. Fakat gübreleme işlemi için iklim şartlarının uygunluğuna dikkat edilir. Yağışlı geçen dönemlerde kökler tam olarak gelişemezler bu nedenle de besin elementi ihtiyacı tam karşılanmaz. Toprak sıcaklığının düşük olduğu zamanlar da ise fosfor oranı düşükse bu tür hastalıklara karşı direnç azalmaktadır.

Bağ dikmek isteyen kişiler önce toprak analizi yaptırmalıdır. Pronos gibi hastalıklarda bu durum oldukça önemlidir. Hava sıcaklıklarına göre de değişen pronos hastalığında uzman bir kişi tarafından bilgi almak son derece olumlu bir olaydır. Bu tarz hastalıklarla mücadelede konusunda uzman bir danışman her zaman yol gösterici rolünü üstlenmektedir.

Bir sonraki bilgi verici yazım en yakın zamanda sizlerle 🙂