Bu yazımda arazilerden daha iyi ürün elde edebilmek için bilinmesi gereken önemli bağ hastalıklarından bahsedeceğim.

Külleme

Bağ hastalıklarında ilk akla gelen hastalık külleme olarak öne çıkmaktadır. Bu hastalığın meydana gelmesinde mantar rol oynamaktadır. Bağ yetişimindeki ilk dönemlerde bu hastalık güç fark edilmektedir. Zaten asma yaprakları yaşlandıkça normal görünümünü kaybetmektedir.  Külleme, ülkemizde çoğu yörede yaygın olarak görülmekte ve bu sorun ürün kaybına yol açmaktadır. Külleme hastalığı ile mücadele etmekte oldukça güç bir durumdur. Bu hastalığın şiddeti kış aylarında yapılan budama işlemi ile azaltılabilir.

Külleme hastalığında ülkemizde bir takım ilaçlama yöntemleri de alınmaktadır. Farklı bölgelere göre ilaçlama yöntemi belirlenen külleme hastalığında iklim şartlarında göre ilaçlama sayısı belirlenmektedir.

Birinci ilaçlama da çiçek dönemi gelmeden önce 20 cm boya ulaştığı zaman yapılmalıdır. İkinci ilaçlama çiçek yapraklarının döküldüğü zaman uygulanmalıdır. Üçüncü sefer yapılan ilaçlama ile ilacın etkisi artmaktadır. Elbette bu ilaçlama yöntemini kullanmadan önce uzman birisine danışmak gereklidir. Uzman kişinin yapacağı tavsiyeler doğrultusunda ilaçlama gerçekleşmektedir.

Bağ küllemesi ile mücadelede izin verilen ilaçların kullanılması gerekmektedir. Külleme ile mücadelede en çok kullanılan yöntem ise kükürt’dür. Kükürt hem toz hem de suda eriyebilir özelliği ile öne çıkmaktadır. Toz kükürtün mutlaka sabah erken saatlerde veya akşam üzeri atılması daha uygundur. İlaçları bilinçsizce kullanmak bazen sıkıntılı sonuçlar doğurmaktadır. Bilinmesi gereken en önemli konu, ilaç atımında ve bilgi anlamında mutlaka uzman birisine danışmalısınız.

İyi okumalar J Diğer yazımda hastalık çeşitlerinden anlatmaya devam edeceğim…